Sławne uzdrowisko

 Zespół uzdrowisk w Busku Zdroju należy do najatrakcyjniejszych a tym samym do najbardziej znanych kurortów w Europie. Rocznie odwiedza to miejsce nawet pięćdziesiąt tysięcy kuracjuszy. Drugie tyle stanowią turyści, którzy również chętnie korzystają z leczących wód tego regionu. Prawa miejskie Busko Zdrój zdobyło w XIII wieku i początkowo było miastem handlowym, leżącym przy głównym trakcie. Lecznicze właściwości wód w okolicy miasta odkryto dopiero w XVIII wieku, gdy zespół sławnych geologów: Forester, Berniard, Jaśkiewicz i Scheidt, poczyniło odpowiednie badania. Określono wtedy zawartość soli w wodzie i stopień zmineralizowania. Miejscowa ludność już dawno zauważyła dobroczynny wpływ wody na zwierzęta, jednak dopiero po znikliwym zbadaniu zaczęto prowadzić działalność uzdrowiskową.

 Na początku XIX wieku już zaczęli przybywać do miasta  kuracjusze, którzy wtedy nazywani byli „gośćmi kąpielowymi”. Znanym kuracjuszem był Feliks Rzewuski, który w pełni zdawał sobie sprawę z dobroczynnego wpływu buskich wód na organizm. To właśnie on założył spółkę, która miała za zadanie zdobyć fundusze i pozwolenie na otwarcie uzdrowiska z prawdziwego zdarzenia. Pierwsze uzdrowisko Bristol Busko Zdrój było nowoczesnym jak na owe czasy budynkiem zaprojektowanym przez sławnego architekta Henryka Marconiego. Budynek ten stoi do dziś w całej krasie i nadal pełni swoją funkcję.

 Uzdrowisko szybko stało się sławne i modne. Przybywało też następnych obiektów sanatoryjnych. Najbardziej dynamiczny rozwój miał miejsce w okresie międzywojennym. Również po Drugiej Wojnie Światowej miejsce uzyskało dawną świetność. Aktualnie oprócz kąpieli leczniczych sanatoria w Busku mają możliwość leczenia dolegliwości reumatologicznych, neurologicznych, dermatologicznych, ortopedycznych i chorób układu krążenia. W sanatorium dziecięcym prowadzi się również rehabilitację w przypadkach dziecięcego porażenia mózgowego.

 Dodatkową atrakcją są odkryte w regionie źródła ciepłych wód siarczkowych. Z nich właśnie sławny jest pobliski Solec Zdrój. Ostatnio jednak planowana jest budowa term w samym Busku Zdroju. Baza sanatoryjna w mieście to aktualnie trzynaście obiektów, które są w stanie przyjąć przeszło dwa tysiące kuracjuszy jednocześnie. Sanatoria są na bieżąco rozbudowywane, więc liczba miejsc będzie w przyszłości wzrastać.