Busko Zdrój

Busko Zdrój to miasto w województwie świętokrzyskim będące siedzibą powiatu. Położone jest w bliskiej odległości większych miast: Krakowa oraz Kielc, co zapewnia dobry kontakt ze znacznymi aglomeracjami. Turystów przyciąga przede wszystkim to, że miasto posiada status uzdrowiska i w tym aspekcie bardzo silnie się rozwija. Solanki zostały tam odkryte w XIII wieku za czasów panowania księcia Bolesława Wstydliwego, a od XIX wieku rozpoczęły się nad cennymi wodami kompleksowe badania. W tym samym wieku zaczęła powstawać w Busku infrastruktura uzdrowiskowa, aby u jego zmierzchu odbywało się tam już 50 000 kąpieli solankowych sezonowo. W XX wieku miał miejsce dalszy rozwój miasta, a w 1972 roku oddano do użytku największe sanatorium „Włókniarz”. 

Uzdrowisko obecnie

Busko Zdrój obecnie posiada charakterystyczny dla wszystkich uzdrowisk park zdrojowy. Znajduje się tam mnóstwo pięknie utrzymanych skwerów i alejek, a w środku umiejscowiona została fontanna. Ważnym obiektem dla życia uzdrowiska jest z pewnością muszla koncertowa, gdzie odbywa się popularny wśród pacjentów uzdrowiska festiwal, na którym występują znane twarze polskiej sceny muzyki poważnej. Kuracjusze w liczbie ponad dwa tysiące mają możliwość korzystania z trzynastu sanatoriów. Baza ta stale się powiększa, więc wkrótce można spodziewać się otworzenia kolejnych tego typu obiektów. Oprócz sanatoriów znajdują się tutaj także dobrze rozwinięta sieć hoteli i pensjonatów. 

Leczenie

W leczeniu używa się przede wszystkich wód siarczkowych, borowiny i wód jodkowo-bromkowych. Na ten moment w Busku Zdrój przeprowadzanych jest już półtora miliona zabiegów rocznie. Większość stanowią kąpiele siarczkowe. W mieście leczy się rozmaite schorzenia reumatyczne, krążeniowe, dermatologiczne oraz neurologiczne z wykorzystaniem występujących tam wód mineralnych. Znajduje się tam także Szpital Dziecięcy Kompleksowej Rehabilitacji „Górka”, który zajmuje się przede wszystkim pomocą dzieciom w dochodzeniu do pełnej sprawności. Wśród licznych obiektów leczniczych mieszczących się w tym świętokrzyskim mieście wyróżnić można również 21. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny, który może pochwalić się ponad trzynastoma miejscami dla pacjentów.